کاشت مو

پیوند مو شامل برداشتن همه قطعات مو ی گرافت های قسمت های مو دار سر را از قسمت اهدا کننده و قرار دادن آنها در مناطق کچل می باشد.

کاشت مو شامل برداشتن همه قطعات مو ی گرافت های قسمت های مو دار سر را از قسمت اهدا کننده و قرار دادن آنها در مناطق کچل می باشد. این کار حتما باید توسط فوق تخصص جراح پلاستیک صورت بگیرد.

تکنیک های کاشت مو شامل؛ پانچ گرافت، مینی گرافت، میکرو گرافت، گرافت شکاف، و گرافت نواری می باشد. بیمارانی که میخواهند تغییرات بیشتری داشته باشند میتوانند بسط بافت، کوچک کردن پوست سر، و فلپ را انجام دهند.

چرا ما موهای خود را از دست میدهیم؟

کچلی مو اساسا به دلیل سن، تغییرات هورمونی، و تاریخچه خانوادگی می باشد. هر اندازه از دست دادن مو زودتر انجام شود، کچلی سخت تر خواهد بود. همچنین از دست دادن مو با سوختی یا زخم نیز ممکن میشود، که در آن جراحی جایگزینی مو درمانی ترمیمی است.

کاندیدهای جایگزاری مو باید رشد موی طبیعی در پشت و اطراف سر طبیعی باشد تا بتوان از این دو ناحیه به عنوان اهدا کننده استفاده شود. حیطه های اهدا کننده مناطقی روی سر هستند که از انها گرافت ها و فلپ ها گرفته میشود. فاکتورهای دیگری مثل رنگ مو، بافت و وز یا موج مو همچنین بر نتایج زیبایی اثر میگذارند. در بعضی موارد یک یا دو تکنیک کاشت مو باید استفاده شود.

درک این نکته مهم است که تکنیک های کاشت مو از موهای سر خودتان استفاده میکنند . تکنیک های پیوند مو مثل؛ پانچ گرافت، مینی گرافت، میکرو گرافت، گرافت های شکاف و گرافت های نواری بر سر بیمارانی انجام میشوند که به دنبال تغییرات متعادل در حجم موهایشان هستند. فلپ ها، بسط بافتی، و کم کردن سایز سقف سر عملیاتی هستند که معمولا در بیمارانی استفاده میشوند که تغییرات بیشتری میخواهند.

مراحل جراحی کاشت مو

پیوند مو شامل اجزای کوچک گرافت های سقف سر حاوی مو از محل اهدا کننده و قرار دادن آنها در مناطق کچل است. شکل و سایز گراف ها متفاوت است. گرافت های پانچ گرد حاوی ۱۰-۱۵ مو می باشند. اگر مینی گرافت کوچک باشد شامل ۲-۴ مو می باشد. و میکرو گرافت نیز شامل ۱-۲ مو می باشد. گرافت های شکاف که وارد شکاف های ایجاد شده در سقف سر  میشوند و شامل ۴-۱۰ مو می باشند. گرافت های نواری دراز و باریک هستند و شامل ۳۰-۴۰ مو هستند.

معمولا چندین جلسه جراحی لازم است تا به نتیجه دلخواه برسیم. همچنین چندین ماه دوره بهبودی بین هر جلسه توصیه میشود. رسیدن به نتیجه نهایی احتمالا دو سال زمان میبرد. موهای روشن، یا طوسی پوشش بهتری نسبت به موهای تیره دارند. تعداد بسته های پیوند شده در اولین جلسه در افراد متفاوت است ولی حدودا ۵۰ عدد می باشد. برای هر مینی گرافت یا میکرو گرافت تعداد در هر جلسه به ۷۰۰ میرسد.

پیش از جراحی، حیطه اهدا کننده باید کاملا کوتاه شود تا به راحتی به گراف ها دست پیدا کنیم. جراح شما برای پانچ گرافت ها، ممکن است از وسیله ای شبیه لوله از جنس استیل کربن استفاده کند که گرافت گرد را از محل اهدا کننده پانچ میکند تا بتواند در ناحیه ای که باید در خط موی جلوی پوشش داده شود، قرار بگیرد. برای انواع دیگر گرافت ها، جراح شما از چاقوی کوچک جراحی استفاده میکند تا بخش های کوچک پوست سر حاوی مو را بردارد، این بخش های کوچک به بخش های کوچک تقسیم میشود و به شکاف ها و حفره های کوچک درون سقف سر پیوند داده میشود. هنگامی که گرافت ها گرفته میشوند، دکتر شما به صورت دوره ای مقدار کم محلول سالین را به سقف سر تزریق میکند تا قدرت پوست را حفظ کند. حفره های محل اهدا کننده با بخیه به هم وصل میشوند؛ برای پانچ گرافت ها یک بخیه هر قسمت پانچ را به هم وصل میکند، برای دیگر انواع گرافت ها، خط جوشگاه مستقیم، کوچک به دست می آید.  معمولا بخیه ها در خط مو پنهان میشوند.

برای حفظ گردش سالم در سقف سر، گرافت ها در یک هشتم اینچ قرار میگیرند. در جلسه بعدی، فضای بین بسته ها با گرافت های اضافی پر میشوند. پس از اینکه جلسه گرافت تمام شد، سقف سر پاک و با گاز پوسیده میشود. ممکن است از بانداژ برای یک یا دو روز استفاده کنید.

جراحان پلاستیک، رهبران بسط بافت هستند، عملی که معمولا در جراحی ترمیمی استفاده میشود تا زخم ها و جراحات سوختگی را که در انها پوست از دست رفته، درمان کنند. کاربردش در جراحی جایگزینی مو نتایج چشمگیر دارد و پوشش وسیعی در زمان کوتاه دارد.

  • جراحی فلپ

جراحی فلپ قادر است تا حیطه وسیعی را به سرعت پوشش دهد. سایز فلپ و جایگزینی آن به اهداف و نیازهای بیمار بستگی دارد. یک فلپ میتواند عمل ۳۵۰ گرافت پانچ یا بیشتر را انجام دهد. بخشی از سقف سر بدون مو و فلپ پوست دارای مو از سطح بالا کشیده میشود در حالی که هنوز از یک طرف وصل است.  فلپ دارای مو به محل جدیدش دوخته میشود در حالی که به مخزن خون اصلیش متصل است.

  • کاهش سقف سر

در برخی موارد به این تکنیک، جراحی فلپ پیشرفته میگویند زیرا بخش های سقف سر دارای مو جلو کشیده میشوند تا ناحیه های بدون مو را پر کنند.  کاهش سقف سر برای پوشش حیطه های بدون مو در بالا و پشت سر می باشد. برای پوشش قسمت خط مو ی جلویی مفید نیست. پس از اینکه سقف سر بی حس شد، بخشی از سقف سر برداشته میشود. الگوی بخش سقف سر برداشته شده بسیار  متغیر است. اگر پوشش دهی بسیار زیاد مورد نیاز است، آنگاه دکتر ها معمولا بخشی از سقف سر را به شکل Y معکوس بر میدارند. ممکن است برش به شکل U ، بیضی تیز یا اشکال دیگر باشد.

پوست اطراف حیطه بریده شده، شل و بیرون کشیده میشود بنابراین بخش های سقف سر دارای مو میتوانند بخیه شوند. ممکن است در این حیطه ها درد داشته باشد.

به طور کلی مراحل جراحی به ۵ مرحله کلی تقسیم می شود.

  • قبل از جراحی افراد مناسب جایگزاری مو باید ریزش مویی با رشد موهای سالم در پشت و اطراف سر داشته باشند تا کاشت مو با موفقیت انجام شود.
  •  وسیله ای شبیه لوله، گرافت های گرد را ازمحل اهدا کننده پانچ میکند تا در منطقه مورد نظر قرار داده شوند.
  • هنگامی که پوست زیر مو به اندازه کافی کشش یافت، آنگاه بر روی مناطق بدون مو قرار میگیرند.
  • در حین جراحی فلپ، بخشی از سقف سر بدون مو و فلپ پوست دارای مو در محلش دوخته میشود.
  • الگوهای استفاده شده در کاهش سقف سر بسیار متفاوت است، ولی هدف همه آنها آوردن مو و سقف سر کنار هم برای پوشش دادن قسمت بدون مو است.