جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

جراحی ترمیمی شکاف لب و کام نوعی جراحی پلاستیک است که با هدف اصلاح شکاف کام و لب که لب شکری نیز گفته می شود انجام می شود.

جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

جراحی شکاف لب

شکاف کام و لب یا همان جراحی شکاف لب شایع ترین نقص کودکان در آمریکای شمالی است که در ایران نیز مشاهده می شود. تشکیل ناقص لب بالایی یا سقف دهان با هم یا مجزا رخ می دهد. این به معنی این است که در بسیاری از کودکان شکاف کام به تنهایی و جود دارد و در بعضی از شکاف کام با لب وجود دارد.

جراحی ترمیمی شکاف کام و لب برای اصلاح رشد غیر نرمال  و ایجاد عملکرد مناسب  و اصلاح ظاهر انجام می شود. اکثر شکاف ها از طریق تکنیک های جراحی پلاستیک قابل درمان هستند. تیمی از افراد متخصص میتوانند کودک شما را پیش از جراحی ارزیابی کنند.  این متخصصان شامل جراح پلاستیک، دندانپزشک، متخصص گوش و حلق و بینی، مشاور ژنتیک، مشاور، و متخصص کلام می باشند.

ترمیم شکاف لب که به لب شکری معروف است کیلوپلاستی نامیده می شود، و شامل ترمیم ظاهر لب ها می باشد. اگر کام به شکل بینی نیز اثر بگذارد، آنگاه جراحی مازاد نیز برای تقارن بین سوراخ های بینی، ایجاد ارتفاع مناسب پره بینی، افزایش درجه نوک بینی مورد نیاز است تا ظاهر بیمار اصلاح شود.

سن انجام جراحی ترمیمی شکاف کام و لب به شرایط کودک شما بستگی دارد، ترمیم شکاف لب هنگامی که کودکتان حداقل ۱۰ ساله است، وزن مناسب دارد، و حداقل هموگلوبین وی ۱۰ می باشد  انجام میشود. ترمیم شکاف کام معمولا هنگامی انجام میشود که کودک از ۹ الی ۱۸ ماه دارد.

 

مراحل جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

 • گام اول- بی هوشی

برای آسایش بیمار در طی جراحی به وی بی هوشی تزریق میشود.

 • گام دوم- برش

هدف جراحی شکاف لب جدایی لب و ایجاد عملکرد، ساختار، و ظاهر در لب بالایی  است. برش ها در اطراف شکاف انجام میشوند تا فلپ بافتی را ایجاد کنند که به سمت هم کشیده و دوخته میشوند.

ترمیم شکاف کام نیازمند قرار دادن دقیق بافت و ماهیچه می باشد تا شکاف را ببندد و سقف دهان را بسازد. برش ها در اطراف شکاف زده میشوند و تکنیک های حرفه ای فلپ برای قرادادن ماهیچه و عناصر نرم و سفت شکاف استفاده میشوند.

 • گام سوم- بستن برش

شکاف کام و لب به وسیله بخیه های قابل جذب و ساده به هم وصل میشوند. ممکن است شکاف با یک جراحی ترمیم شود ولی درمان کودک به دنیا امده به همراه شکاف معمولا تا بزرگسالی ادامه خواهد داشت.

 

خطرات جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

جراح پلاستیک و تیم وی به شما ریسک جراحی ترمیمی شکاف کام و لب را توضیح میدهند. شایع ترین عوارض جراحی شکاف کام و لب موارد زیر هستند:

 • خونریزی
 • عفونت
 • درمان ضعیف زخم
 • درمان نامنظم جوشگاه
 • ریسک بی هوشی
 • الرژی به چسب و بخیه
 • اسیب به ساختارهای عمیق
 • احتمال نیاز به جراحی ثانویه

در جلسه مشاوره از نگرانی ها، نتایج مورد نظر، داروهای مورد استفاده، و سابقه بیماری صحبت کنید. قبل از جراحی نیز باید تست های آزمایشگاهی انجام دهید  و احتمالا داروهای خاص به کودکتان بدهید.

خطرات جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

بهبودی و نتایج جراحی ترمیمی شکاف کام و لب

پس از جراحی بستن بانداژ یا پانسمان در اطراف دهان ضروری است. جراح به شما دستورالعملی مبنی بر طریقه مراقبت، قرار ملاقات بعدی، و داروهای مورد نیاز میدهد. همچنین شیوه غذا دادن به کودک  را نیز به شما توضیح داده میشود. دستان کودک شما پس از جراحی بسته میشود تا به محل جراحی اسیبی وارد نکند. به کودک داروهای ضد درد داده میشود. اگر ضروری باشد بخیه ها پس از جراحی برداشته میشوند.

نتایج جراحی ترمیم شکاف کام و لب در شیوه زندگی، توانایی تنفس، خوردن و صحبت کردن وی تاثیر میگذارد. هرچند ممکن است جراحی بعدی نیز مورد نیاز باشد.