جراحی ترمیمی اسکار

یکی از جراحی های ترمیمی که با هدف زیبایی انجام می شود جراحی پلاستیک اسکار نام دارد.

جراحی ترمیمی اسکار

جراحی پلاستیک اسکار جای جوش

هدف جراحی ترمیمی اسکار (جای زخم) و هم سطح شدن ناحیه مورد نظر با پوست می باشد.

جوشگاه ها یا همان اسکار علامت های مشهودی هستند که پس از بهبود زخم باقی می مانند. جوشگاه ها نتایج غیر قابل اجتناب زخم یا جراحی هستند، و گسترش آنها غیر قابل پیش بینی است. حتی زخمی که به خوبی بهبود یابد نیز ممکن است به جوشگاهی منجر شود. بسته به نوع و درجه جوشگاه، گزینه های درمانی شما متفاوت است:

 • درمان های ساده، مثل کورنئوم زیستی +
 • عمل های حداقل تهاجمی
 • اصلاح جراحی با تکنیک های پیچیده در بستن زخم

تصویر زیر نمونه ای از جراحی پلاستیک اسکار است که توسط دکتر شیرزادگان انجام شد است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از طریق تلگرام ، تلفنی و یا مراجعه حضوری مشاوره دریافت کنید.

انواع جراحی ترمیمی اسکار

جراحی ترمیمی اسکار برای بهبود شرایط یا ظاهر اسکار در هر جایی از بدن انجام می شود و یکی از جراحی هایی می باشد که باید زیر نظر جراح پلاستیک انجام شود. انواع مختلف اسکار (جای زخم) شامل موارد زیر می باشد:

 • تغییر رنگ، بی نظمی سطحی: این نمونه اسکار یا جوشگاه ها میتوانند به وسیله جراحی یا دیگر درمانهای توصیه شده توسط جراح پلاستیک درمان شوند. این نمونه اسکار یا جوشگاه ها بر عملکرد تاثیری ندارند، همچنین ناراحتی فیزیکی ایجاد نمیکنند و شامل اسکار آکنه و اسکار های به دست آمده از جراحات کوچک و برش های جراحی می باشند.
 • جوشگاه یا اسکار هایپرتراپیک:
  توده ضخیم بافت اسکار یا جوشگاه است که مستقیما در محل زخم رشد میکند. اغلب برجسته، قرمز، و آزار دهنده هستند و پس از گذشت مدتی عریض تر میشوند.  میتوانند با گذشت زمان هایپر پیگمنتد(تیره تر) یا هیپوپگمنتد(روشنتر) شوند.
 • اسکاری کلوئید:
  کلوئیدها از اسکار یا جوشگاه های هایپرتراپیک بزرگتر هستند. دردناک یا سوزناک هستند. کلوئید ها از لبه های زخم یا برش اصلی وسیعتر هستند. کلوئیدها میتوانند هر جای بدن ایجاد شوند ولی معمولا در جاهایی رشد میکنند که بافت چربی وجود دارد؛ مثلا روی صورت، گردن، گوشها، قفسه سینه، بازوها.
 • اسکار انقباض:
  اینها اسکار یا جوشگاه هایی هستند که حرکت را -به علت کشیده شدن بافت تحتانی در حین بهبودی – محدود میکنند.در جاهایی رخ میدهند که از دست رفتن بافت رخ داده مثلا پس از سوختگی. انقباضات همچنین هنگامی شکل میگیرند که زخم به مفصل میرسد و حرکت انگشتها، آرنج، زانو یا گردن را محدود میکنند.

کاندید مناسب جراحی ترمیمی اصلاح اسکار

 • جراحی پلاستیک اسکار در هر سنی میتواند برای افراد انجام شود البته در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید:
 • از نظر فیزیکی سالم باشید
 • سیگار نکشید
 • چشم اندازی مثبت و اهدافی منطقی دارید
 • اکنه فعال یا دیگر بیماری های پوستی ندارید
 • مراحل بهبودی و مشاوره اصلاح اسکار را انجام داده باشید

فاز ابتدایی بهبودی جراحی ترمیمی اسکار شامل تورم موضعی تغییر رنگ است که ممکن است یک الی دو هفته ادامه یابد. بهبودی چندین هفته زمان میبرد و اسکار جدید به ارامی کم رنگ میشود و از بین میرود. شما میتوانید با درمابریژن، لایه برداری شیمیایی، جوان سازی با لیزر نیز به چنین نتایجی برسید.

نتایج نهایی جراحی ترمیمی اسکار(جای زخم) میتواند طولانی مدت باشد، هرچند پدیدار شدن نتیجه نهایی چندین ماه طول میکشد، حتی ممکن است از بین رفتن اسکار جدید یک سال طول بکشد.

پیش از جراحی ترمیمی اصلاح اسکار باید ارزیابی پزشکی و تست ازمایشگاهی انجام دهید. داروهایی خاص استفاده کنید یا داروهایتان را تغییر دهید. سیگار نکشید. اسپرین استفاده نکنید.

کاندید مناسب جراحی ترمیمی اصلاح اسکار

مراحل جراحی ترمیمی اصلاح اسکار یا جوشگاه

جراحی ترمیمی اسکار معمولا با بیهوشی موضعی با عمومی انجام می شود. این مراحل  درجه بهبودی مورد نظر شما بسته به شدت اسکار، سایز، نوع، و محل اسکار شما دارد. در بعضی موارد، یک تکنیک بهبود خوبی برای شما ایجاد میکند. هرچند جراح پلاستیک شما ممکن است ترکیبی از تکنیک های اصلاحی را پیشنهاد بدهد. در بعضی موارد یک تکنیک نتایج خوبی را به همراه دارد.
درمان موضعی اسکار : مثل ژل ها، چسب ها، یا کمپرس های خارجی میتواند به درمان و بستن زخم کمک کند یا توانایی پوست برای تولید رنگدانه غیر عادی را کاهش دهد. این محصولات ممکن است برای درمان اسکارهای سطحی موجود و تغییر رنگ ها و کمک در درمان اسکار مفید واقع شوند.

درمان های قابل تزریق اصلاح اسکار

در بعضی از مواقع روش های تزریق برای اصلاح اسکار به بیماران توصیه می شود این درمان ها اغلب برای پر کردن اسکار تو رفته مفید هستند. بسته به نوع ماده تزریقی استفاده شده و برای حفظ نتیجه باید درمان را تکرار کرد. یک نمونه درمان تزریقی از ترکیبات استروئیدال استفاده میکند تا شکل دهی کلاژن را کاهش دهد و  ظاهر، سایز، و بافت اسکار برجسته را تغییر دهد.

درمان های سطحی اصلاح جوشگاه

درمان های سطحی اصلاح جوشگاه اغلب ظاهر ناهموار سطح پوشت را صاف میکنند و رنگدانه های ناهموار را نیز کاهش میدهند. درمان های سطحی شیوه ای کنترل شده برداشتن مکانیکی لایه بالایی پوست یا تغییر طبیعی بافت می باشند. درمان های سطحی اصلاح جوشگاه می تواند به یکی از شیوه های زیر انجام شود.

 • درم ابریژن : صیقل دادن مکانیکی پوست
 • درمان لیزر یا نور: این نمونه درمان تغییراتی را در سطح پوست ایجاد میکند که پوستی سالم و جدید ایجاد میکند
 • محلول های لایه برداری شیمیایی: این محلولها به سطح پوست نفوذ کرده و ناهمواری های موجود در قوام و رنگ پوست را اصلاح می کنند.
 • داروهای سفید کننده پوست: داروهای استفاده شونده برای روشن کردن پوست می باشند
 • برای اسکارهای عمیق تر برشی برای برداشتن اسکار قدیمی مورد نیاز است
 • برخی از اسکار ها یا جوشگاه ها نیازمند بستن لایه ای هستند. بستن لایه ای هنگامی استفاده میشود که برش ها تا بافت و پایین سطح پوست توسعه پیدا کردند یا برش ها در حوزه های پر جنب و جوش میباشند. لایه اول، نیازمند بستن زیر پوستی  به وسیله بخیه قابل جذب یا غیر قابل جذب می باشد. لایه های بخیه تا روی سطح زخم ادامه پیدا میکنند.
درمان های سطحی اصلاح جوشگاه

تکنیک های پیشرفته اصلاح اسکار

تکنیک های پیشرفته اصلاح اسکار شامل بستن فلپ پیچیده تا قراردادن اسکار به گونه ای کمتر ظاهری، یا بهبود انعطاف پذیری در حوزه های منع شده از حرکت انجام می شود.

 • جایگزین های  دارویی بافت: اگر برای بستن اسکار بافت سالم نباشد از جایگزین های دارویی استفاده میشود. مثلا در سوختگی که بافت اسیب میبیند این تکنیکی مفید است.
 • بسط بافت: این تکنیک برای پیوند پوستی مفید است. در این عمل، بالینی که توسعه دهنده بافت نامیده میشود زیر پوست و در محلی نزدیک محل اسکار قرار داده میشود. با مرور زمان بالن پر از محلول استریل میشود تا پوست سالم را توسعه دهد. هنگامی که پوست به اندازه کافی کش یافت، بالن را بر میدارند. این پروسه شامل چندین مرحله جراحی می باشد ویکی از تکنیک های جراحی پلاستیک پیشرفته می باشد.